Projekt biofilny
Badania nad gospodarką o obiegu zamkniętym, odpowiedzialnym pozyskiwaniu materiałów i procesami produkcyjnymi o zerowej emisji: to tylko niektóre z przejawów zwiększonego szacunku dla środowiska w sektorze budowlanym.
Na poziomie projektowania wnętrz, ta podwyższona świadomość ekologiczna wyraża się w tendencji do zrównoważonego rozwoju. W ten sposób doszło do zatarcia granicy między otoczeniem zewnętrznym a wnętrzem. Przede wszystkim, za sprawą trendu jakim jest biofilia.
Taki projekt opiera się na tak zwanej hipotezie biofilii: „wyobrażeniu, że ludzie mają wrodzoną skłonność do poszukiwania związków z naturą i innymi formami życia”. (Encyclopædia Britannica, „Biophilia Hypothesis”)
Jak zawsze w przypadku Matki Natury, istnieje powód tej „wrodzonej tendencji”. Badania faktycznie wykazały, że spędzanie czasu na łonie natury jest korzystne dla ludzkiego zdrowia. Wśród dorosłych przebywanie w środowisku naturalnym wiąże się z poprawą zdrowia psychicznego i duchowego; w przypadku dzieci przebywanie na łonie natury zachęca do aktywności fizycznej i zabawy.
Biorąc pod uwagę ilość czasu, jaki obecnie spędzamy w pomieszczeniach, projektowanie biofilne wykorzystuje korzyści płynące z przebywania na łonie natury, aby stworzyć w tych miejscach zdrowsze środowisko. Mówi się, że „środowisko zewnętrzne przenoszone jest do wewnątrz”, poprzez tworzenie projektów z wykorzystaniem roślin i zieleni w pomieszczeniach zabudowanych, wraz z innymi elementami naturalnymi.
Podczas gdy jakość świadczonej opieki pozostaje najważniejsza, projektowanie biofilne może odegrać ważną rolę w sposobie jej przyjmowania.
Wykazano, że ta koncepcja projektowa zastosowana w placówce opieki zdrowotnej ma szczególnie wspierający efekt. Uważa się, że uwzględnienie środowiska naturalnego w projekcie szpitala lub innej placówki opieki zdrowotnej przyniesie korzyści pacjentom w procesie rekonwalescencji
Nie tylko dodanie roślin domowych i zieleni do przestrzeni, ale również użycie elementów architektonicznych, a nawet podłóg, wpisują się w koncepcje projektowania biofilnego. Zastosowanie naturalnych materiałów, takich jak drewno, dostęp do dużej ilości naturalnego światła i widoki na tereny zielone pomagają stworzyć poczucie jedności z naturą i światem.
Tam, gdzie okoliczności w oczywisty sposób nie pozwalają na uwzględnienie cech naturalnych, projektanci muszą myśleć twórczo, nieszablonowo, w poszukiwaniu rozwiązań: na przykład rygorystyczny system czyszczenia może ograniczyć wybór materiałów lub lokalizacja w centrum miasta może wykluczyć możliwość zielonych widoków. Jesteśmy przekonani, że starannie wyselekcjonowana sztuka przedstawiająca naturalne krajobrazy może nadal wywoływać podobne poczucie spokoju.
Więcej informacji o tym, jak projektowanie może promować zdrowie i dobre samopoczucie, znajdziesz w naszym najnowszym dokumencie: Designing for Total Experience: Style as Substance in Healthcare Design