Lepsza jakość powietrza
Ostatnia pandemia przyniosła ze sobą niezliczone, oczywiste wyzwania. Przy okazji skłoniła nas również do zastanowienia się nad wpływem środowisk, w których przebywamy, na nasze zdrowie.
W ciągu ostatnich dwóch lat jakość powietrza, którym oddychamy, była z przyczyn oczywistych na pierwszym miejscu. Ponieważ średnio 90% naszego czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach — a oddychanie jest nam niezbędne do życia.
Dane potwierdzające wpływ środowiska we wnętrzach na ich użytkowników są mocne i wyraźne: budynki mogą być zdrowe lub niezdrowe i mogą wpływach na wszystko — od zdrowia psychicznego po wydajność i rotację personelu.
“Niezdrowy” budynek może powodować choroby. Syndrom chorego budynku może być wywoływany różnymi czynnikami występującymi w danym budynku, w tym zanieczyszczeniami chemicznymi pochodzącymi ze spalania lub innych źródeł w pomieszczeniach, metalami ciężkimi, zanieczyszczeniami biologicznymi (wirusami, bakteriami, roztoczami, pyłkami, toksyczną czarną pleśnią), promieniowaniem elektromagnetycznym, nieodpowiednią wentylacją, słabym oświetleniem, brakiem światła słonecznego, wilgotnością, temperaturą i hałasem, a także złym rozplanowaniem biura lub ergonomią.
Mimo że potencjalne czynniki wpływające na występowanie syndromu chorego budynku są liczne i zróżnicowane, to wiele z nich unosi się w powietrzu. Osoby cierpiące na choroby układu oddechowego, zwłaszcza astmę, są na nie najbardziej narażone. W praktyce może to przekładać się na gorsze wyniki w nauce, tak jakby uczniowie opuszczali zajęcia, byli apatyczni czy mieli trudności z koncentracją.
Zła jakość powietrza w miejscach pracy może skutkować zmniejszoną wydajnością, podwyższonym ryzykiem popełniania błędów i ogólnym obniżeniem satysfakcji z pracy. W miejscach, gdzie przebywają osoby podatne na zagrożenia lub cierpiące na przewlekłe schorzenia, zła jakość powietrza w pomieszczeniach może podnosić ryzyko infekcji drogą powietrzną i chorób układu oddechowego.
„Budynek powinien w maksymalnym stopniu dostosowywać się do potrzeb jego użytkowników. Powinien inspirować i umożliwiać rozwój, a nie tylko być. Kluczowym elementem tej układanki jest jakość powietrza w pomieszczeniach, a architekci polegają na producentach podłóg, by ją zapewnić wraz z innymi zielonymi opcjami charakterystycznymi dla konwencjonalnych produktów w zakresie wzornictwa i funkcji”.
Ben Channon, architekt, dyrektor Ekkist i autor książki „Happy By Design”‘
Wszystkie zainteresowane strony z sektora budowlanego ponoszą wspólną odpowiedzialność za tworzenie budynków przyjaznych dla ludzi i środowiska. Architekci i projektanci, poprzez staranny dobór produktów, odgrywają ważną rolę w redukcji udziału materiałów niebezpiecznych w budownictwie.
Ze strony producentów szczególnie ważne są kompletne i wyczerpujące deklaracje dotyczące składników i toksyczności materiałów w całym cyklu życia produktu, ukazujące szerszy obraz toksyczności także na etapach instalacji i konserwacji.
Dla przykładu, Forbo Flooring zapewnia nie tylko deklaracje środowiskowe produktu (EPD) w odniesieniu do każdego ze swych produktów, ale także informacje na temat toksyczności swoich podłóg dla ludzi i środowiska, znane jako deklaracje zdrowotne produktu (HPD).
Dowiedz się więcej