Połączone przestrzenie: współpraca
Jason Holmes, Szef Projektowania Wykładzin Dywanowych
W 2017 r. koszt wynikający ze spadku produktywności spowodowany nieobecnością pracowników osiągnął zdumiewającą kwotę 18 miliardów funtów w samej Wielkiej Brytanii. Badania wykazały, że umieszczenie pracowników w otwartej przestrzeni może znacznie zwiększyć motywację, współpracę i wydajność - nic więc dziwnego, że wiele firm stosuje ten bardziej nieformalny układ. Jason Holmes, Szef Projektowania Wykładzin Dywanowych w Forbo Flooring Systems, omawia rosnące zainteresowanie wpływem przestrzeni na zdolność pracowników do współpracy i skutecznej komunikacji.
Jeśli chodzi o projektowanie przestrzeni miejsca pracy, wielu badaczy wydaje się zgadzać co do pozytywnego wpływu bezpośrednich i nieformalnych interakcji. Bezpośrednie interakcje mogą zbudować wyraźne relacje i okazje do wymiany informacji, rozwiązywania problemów czy tworzenia się współpracy między pracownikami.
Ale to nie wszystko, badania pokazują również, że wystrój środowiska pracy może wpłynąć na koncentrację pracowników, spełniać ich potrzeby w zakresie prywatności i kreatywności, a to bezpośrednio wpływa na ich zdrowie, samopoczucie i zdolności poznawcze.
Dlatego ważne jest, aby projektować biura z holistycznego punktu widzenia - chociaż istnieje wiele różnych układów, które można dostosować do wspólnego obszaru roboczego, projekty z otwartą przestrzenią pozostają najbardziej popularne. Dosłowne zburzenie ścian w naturalny sprawia, że współpracownicy chętniej dzielą się pomysłami, proszą o wkład, a takie ułożenie sprzyja interakcjom budującym relacje. Może również pozytywnie wpłynąć na zdrowie pracowników, ponieważ taka aranżacja zachęca ludzi do częstszego wstawania i przemieszczania się.
Jednak projekt otwartej przestrzeni nadal się zmienia. Koncepcja nie musi już koncentrować się na jednym dużym pokoju wypełnionym grupami stołów. Zamiast tego biura coraz częściej odzwierciedlają środowiska domowe, w których ludzie łączą się i spędzają czas z rodziną i przyjaciółmi. W tych nowych planach otwartej przestrzeni znajdujemy miejsca „ucieczki” od pracy, kuchnie, miejsca spotkań i stanowiska pracy. Każde z nich ma swoją niepowtarzalną tożsamość, ale są nadal płynnie połączone.
Niektóre firmy starają się by np. kuchnie stały się „sercem biura”, w którym ludzie mogą się ze sobą spotykać, a inne wydzielone obszary wyglądały jak miejsca relaksu, w których ludzie mogą odpocząć, odprężyć się i porozmawiać z kolegami.
Trend deformalizacji biur jest obecnie kluczem do zapewnienia bezstresowych środowisk pracy i mniej złożonych obszarów o bardziej miękkich wzorach i stylach niż te korporacyjne, zacierającym granice między pracą a życiem prywatnym. Jak powiedział kiedyś Steve Jobs: „Pomysły nie pojawiają się w sali konferencyjnej, ale na korytarzu”, dlatego ułatwienie spontanicznych spotkań i dyskusji jest kluczem do stworzenia wspólnego miejsca pracy.
Nieformalne środowiska można stworzyć, stosując eklektyczne mieszanki nietradycyjnych mebli biurowych, umożliwiając wybór i swobodę w różnych obszarach miejsca pracy. Co więcej, zapewnienie pracownikom możliwości wyboru miejsca pracy i / lub relaksu jest kluczowe dla większego zaangażowania pracowników, czego nie da się uzyskać przy tradycyjnych statycznych ustawieniach biurek. Coraz większą popularność zyskują miękkie ścianki działowe i ruchome meble, które użytkownicy mogą dostosować i zmieniać w interesujące i pożądane miejsca pracy, które utrzymają produktywność, zwiększając jednocześnie poziom współpracy i innowacji.
Biorąc to wszystko pod uwagę, zarządcy obiektów będą musieli ocenić podłoża każdego obszaru, określając do czego będzie używana dana przestrzeń i kto będzie w niej przebywać, aby zapewnić odpowiednią specyfikację podłogi. Starannie przemyślane wybory podłóg mogą pomóc w zapewnieniu wielofunkcyjnej przestrzeni, dlatego warto wybrać produkty, które zostały zaprojektowane tak, aby współpracowały ze sobą, tworząc w pełni zintegrowany schemat podłóg.
Na przykład na przejściach, w strefach odpoczynku i obiektach kuchennych należy zainstalować praktyczny i trwały produkt, taki jak wykładzina PCV lub linoleum, ponieważ mogą one wytrzymać duże obciążenie ruchem i można je łatwo wyczyścić. A w obszarach, w których liczy się pierwsze wrażenie, takich jak np. recepcja, luksusowe płytki winylowe (LVT) oferują idealną równowagę estetyki i trwałości.
Warto poszukać wytrzymałych produktów, które dobrze sprawdzą się w połączeniu z płytkami dywanowymi, ponieważ są one często instalowane obok siebie w biurach o otwartej przestrzeni - na przykład w obszarach, w których miejsca pracy lub sale konferencyjne wymagają cieplejszej i wygodniejszej podłogi a pokrycie przylega do punktów na przygotowanie herbaty i kawy.
Płytki dywanowe są w rzeczywistości jednym z najbardziej efektywnych rozwiązań biurowych, ponieważ format modułowy pozwala na szybszą instalację i łatwe dostosowanie projektów biurowych do przyszłych wymagań pomagając stale ewoluować przestrzeni roboczej. Co więcej, konstrukcja płytek dywanowych również stale się zmienia, odzwierciedlając trendy wystrojów wnętrz. Na przykład nowa kolekcja Tessera Nexus została zaprojektowana jako elastyczne narzędzie do projektowania, które pomaga łączyć przestrzenie wielofunkcyjne w jedną spójną całość.
Tessera Nexus o subtelnej liniowej podstawie z miękką, kinetyczną sylwetką stanowi odświeżającą alternatywę dla organicznej stylizacji, która dominuje obecnie na rynku płytek dywanowych. Łącząc proste kolory, elementy i odcienie, kolekcja daje projektantom swobodę tworzenia subtelnych połączeń w całym wnętrzu i na przestrzeniach przeznaczonych do spokojnej refleksji lub współpracy w grupie.