Wybierz kraj

Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2

Krąg życia Marmoleum

Nowe Marmoleum ze starej podłogi

We współpracy z Politechniką w Delft odnowiliśmy Wydział Elektrotechniki, Matematyki i Informatyki (EEMCS). 20-letnie podłogi Marmoleum w budynku są teraz w całości poddane recyklingowi, co jest unikatowe w świecie linoleum.

TU Delft recycling Marmoleum | carefully scraping off the old floor

Dziś pełna cyrkularność wykładzin podłogowych nie ma jeszcze miejsca na dużą skalę. Zwłaszcza, gdy podłoga jest przyklejona do podłoża, rozwiązania są ograniczone, chociaż dotyczy to zdecydowanej większości obecnie używanych podłóg elastycznych. Podjęliśmy wyzwanie pełnego przetworzenia 13 000 m2 20-letnich podłóg Marmoleum na zupełnie nowe Marmoleum.

Współpraca na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym

W 2020 roku Politechnika w Delft zwróciła się do nas z prośbą o ponowne wykorzystanie starego materiału podłogowego. Recykling nie jest niczym nowym w Forbo, ale recykling starej podłogi z resztkami kleju, która została dokładnie wykorzystana, jest wielkim wyzwaniem.

TU Delft EEMCS building
tudelft
recyclecontainers

Największe wyzwanie

Z recyklingiem w produkcji Marmoleum mamy styczność od zawsze. Z resztek tego materiału powstają nowe surowce do naszych podłóg linoleum.

Na początku 2000 r. na rynkach zlokalizowanych w pobliżu naszych fabryk wprowadzono program Back to the Floor; usługę odbioru odpadów z nowo zainstalowanych podłóg. To postawiło nas przed wyzwaniem zapewnienia czystego i użytecznego recyklingu. To również było największym wyzwaniem w projekcie Politechniki w Delft.

Container Marmoleum waste TU Delft
recycling

Recykling krok po kroku

Renowacja jest zazwyczaj kwestią rozbiórki i rekonstrukcji, ale projekt dla TU Delft wymagał bardziej zróżnicowanego podejścia. Zarówno podłoże, jak i wykładzina podłogowa powinny pozostać nienaruszone, unikając zanieczyszczenia materiału. Dzięki specjalnemu ściągaczowi do podłóg, Marmoleum zostało szybko i skrupulatnie usunięte.

Pojedyncze rolki linoleum o szerokości 30 cm i grubości 2,5 mm zostały zwinięte i zebrane w specjalnych pojemnikach. Większość starej konstrukcji podłogi mogła być ponownie wykorzystana. Niewielka część pozostałości została wykorzystana jako spoiwo w przemyśle cementowym lub jako powłoka w przemyśle meblarskim.

Linoleum flakes
linoleum flakes

Od płatków do proszku

Przetwarzanie starych podłóg odbywało się w fabryce Forbo Flooring Systems w Assendelft. Materiał jest poddawany pełnej kontroli jakości przed rozdrobnieniem w celu rozdrobnienia materiału na płatki wielkości monety o nominale 2 euro. Następnie jest mielony i przesiany. To, co pozostaje, to drobny proszek, który może być stosowany jako materiał wyjściowy do nowego marmoleum. I w ten sposób koło się zamyka.

Nowe Marmoleum zostało zainstalowane w budynku Wydziału EEMCS. Holenderska firma CooLoo stworzyła strefy wypoczynkowe z miękkimi siedziskami, wykończone powłoką wykonaną ze starych podłóg Marmoleum.

hands with recycled linopowder

Badanie cyrkularności

Ponieważ obecnie coraz więcej wykładzin podłogowych jest kładzionych bez użycia kleju, w przyszłości takie rozwiązania będą łatwiejsze. Jednak, niezależnie od tego, czy są one przestrzegane, czy też nie, pełny cykl obiegu starych pokryć podłogowych nadal wymaga czystego recyklingu, dobrego łańcucha dostaw i przemyślanej, przyjaznej dla środowiska metody produkcji. Warunki różnią się w zależności od projektu i zawsze wymagają dokładnej analizy. Fakt, że zaczęliśmy to testować oznacza, że uczymy się, jak poruszać się po gospodarce o obiegu zamkniętym.

Ciekawi Cię, jak wygląda proces recyklingu? Obejrzyj wideo poniżej:

Cooloo furniture made from a Marmoleum powder coating, placed in the EEMCS building of the TU Delft