Wybierz kraj

Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2

Wejście BIM do sektora opieki zdrowotnej

Wejście BIM do sektora opieki zdrowotnej

Urgent Care Centre

BIM to koncepcja, która zrewolucjonizowała podejście do projektowania, realizacji inwestycji i zarządzania budynkiem. BIM, czyli modelowanie informacji o budynku (ang. Building Information Modeling) sprawdza się na każdym etapie projektu budowlanego, od przedmiarowania i ofertowania, po projektowanie i produkcję, a także ostateczną budowę i montaż wyposażenia.

W tym artykule przybliżymy korzyści jakie oferuje BIM w sektorze opieki zdrowotnej wspomagając efektywną budowę nowych, nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie obiektów medycznych w naszym kraju.

Projektowanie budynków w sektorze opieki zdrowotnej, takich jak szpitale czy centra medyczne, jest bardzo złożone z natury, bardziej niż na przykład standardowe przedsięwzięcie komercyjne lub mieszkaniowe. Budynki opieki zdrowotnej mogą nie tylko być wielkopowierzchniowe, ale często będą posiadały krytyczne potrzeby projektowe, a także specjalne wymagania higieniczne, które należy spełnić. Co więcej, choć termin każdego projektu jest ważny, zapewnienie, by szpital został wybudowany na czas i był gotowy do wspierania lokalnej społeczności i jej pacjentów jest szczególnie ważne. Alternatywnie, remont może zostać przeprowadzony w trakcie użytkowania części budynku, co sprawia, że równie ważne jest, aby prace zostały ukończone szybko i skutecznie w celu zminimalizowania uciążliwych zakłóceń.

bim

Skala projektu budynku przeznaczonego dla opieki zdrowotnej potrafi być ogromna - przy budowie szpitala specjalistycznego angażuje się przeważnie wielu architektów i inżynierów, co stwarza potencjalne problemy z komunikacją między różnymi zespołami. BIM jest po to by wspierać i zachęcać do współpracy, przy czym wszystkie firmy zaangażowane w projekt mogą uzyskiwać dostęp, przeglądać i pracować nad tym samym modelem 3D, niezależnie od tego, gdzie się znajdują. Budynek można nawet podzielić na mniejsze, bardziej wyspecjalizowane modele, nad którymi zespoły mogłyby pracować indywidualnie, zanim zostaną z powrotem przekształcone w jeden, bardzo szczegółowy model, gotowy do budowy.

BIM

Chociaż podejście oparte na współpracy jest bardzo dobre pod względem wydajności, to jednak, biorąc pod uwagę wielkość i złożoność szpitali i placówek medycznych, istnieje prawdopodobieństwo konfliktów projektowych. Niewykryte błędy popełnione na etapie projektowania mogą być bardzo kosztowne, zarówno pod względem finansowym, jak i opóźnień w realizacji projektu z uwagi na ewentualną konieczność wykonania skomplikowanych poprawek. Jest to kolejny obszar, w którym BIM naprawdę się sprawdza - niektóre oprogramowanie potrafi automatycznie wykrywać kolizje między elementami budynku, a nawet sugerować alternatywne rozwiązania projektowe, skutecznie symulując mierząc wydajność budynków w użytkowaniu.

BIM jednak nie ogranicza się tylko do budowy zewnętrznej struktury nowych budynków opieki zdrowotnej. BIM można również wykorzystać do planowania wyposażenia wewnętrznego, systemów i urządzeń. Jest to szczególnie istotne dla sektora opieki zdrowotnej, gdzie budynki zawierają ogromną ilość zaawansowanego technologicznie sprzętu i wyposażenia. Za pomocą BIM można zmapować i zaplanować każdy element od pozycjonowania łóżek i urządzeń elektrycznych, przez urządzenia rentgenowskie i MRI, po system ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji budynku (HVAC)

Infection control

Wizualizacje pokazujące w czasie rzeczywistym wnętrza budynku opieki zdrowotnej i jego właściwości funkcjonalnych mogą być również wykorzystane do zapewnienia skutecznego działania szpitala po zakończeniu budowy. Na przykład personel medyczny może korzystać z modelu BIM, aby zapewnić lepszą widoczność i łatwość dostępu do pacjentów na oddziałach. BIM może również pomóc w określeniu funkcjonalności wyspecjalizowanych przestrzeni, takich jak sale operacyjne lub oddziały intensywnej terapii; symulować przepływ pacjentów i personelu, zapewniając by obszary i korytarze o dużym natężeniu ruchu były odpowiednio zaprojektowane pod względem wielkości; a nawet uruchomić scenariusze awaryjne, aby zobaczyć, jak poradzi sobie z nimi zaprojektowany układ budynku.

Sphera Glan Clywd 2

W Forbo Flooring oferujemy wiele bezpłatnych obiektów BIM dla szerokiego wyboru produktów, ułatwiając architektom i projektantom wnętrz skuteczne planowanie, projektowanie i wizualizację budynku opieki zdrowotnej, z optymalnym pokryciem podłogi dla każdego indywidualnego obszaru i przestrzeni.
Odwiedź nasze strony BIM