Od ukończenia Design Academy Eindhoven w 2003 roku Christien Meindertsma opracowała unikalne podejście do projektowania. W swojej pracy wnikliwie bada życie przedmiotów i surowców. W niektórych przypadkach rezultatem jej projektów może być zapis samego procesu. W innych, jej dochodzenia prowadzą do produktów komercyjnych. Jej prace charakteryzują staranne badania i dokumentacja, motywy lokalnej produkcji i niedostatecznie zbadane zasoby. Meindertsma stara się ujawnić procesy, które w industrializacji stały się odległe oraz zachęca do głębszego zrozumienia otaczających nas materiałów i produktów.
Poniżej przedstawiono wcześniejszą współpracę Forbo Flooring z Christienem Meindertsmą.
W 2012 roku Christien zwróciła się do Forbo Flooring w związku jej projektem dotyczącym lnu. Mając za punkt wyjścia zakupiony przez nią zbiór lnu, poprosiła Forbo o wsparcie jej badań nad możliwością wytworzenia lokalnie produkowanego linoleum z lokalnie uprawianych naturalnych surowców. Wykonane przez nią próbki zostały zaprezentowane podczas Dutch Design Week 2012. Była to kolekcja, która ujawniła i podkreśliła naturalność Marmoleum.
W 2018 roku student projektowania Jaromir van Vliet opracował sposób wykorzystania ciepła do przekształcenia resztek zużytego linoleum w linoleum, które można bez końca przetwarzać, Renoleum. Od tego momentu projekty Renoleum są inicjowane przez Forbo Flooring w ścisłej współpracy z partnerami zewnętrznymi.
W 2019 roku Christien Meindertsma przeprowadziła dalsze badania nad możliwościami recyklingu zużytego linoleum. W swoim projekcie Meindertsma rozdrobniła starą szkolną podłogę z linoleum na duże wióry i małe granulki. Wspólnie z fabryką Forbo Flooring systematycznie badała potencjał tego materiału.
Aby uzyskać wgląd w to, jak mogłaby wyglądać możliwa paleta kolorów Renoleum, Christien umieściła w kalendarzu każdą ze 150 różnych próbek „Rhapsody in Colour”, wzornik Marmoleum z 1996 roku. Każda z wielokolorowych próbek Marmoleum łączyła się w nowy jednolity kolor, tworzący razem piękną współczesną gamę odcieni.
christienmeindertsma.com
Jednym z jej eksperymentów było sprawdzenie, czy materiał można zastosować jako cienką warstwę sprasowaną na płótnie lnianym zamiast na wierzchu zwykle używanej elastycznej juty. Rezultat tych poszukiwań stał się namacalny w prototypie lekkiego, składanego siedzenia w kształcie płótna malarskiego.
W sierpniu 2020 Rosa Bertoli opublikowała artykuł w Wallpaper Magazine o badaniach Meindertsmy pod tytułem: "czy lino może żyć wiecznie"
Przejdź do artykułu
Za to Marmoleum Stories chcielibyśmy podziękować:
Christien Meindertsma
Gal Keshet | reżyseria, filmowanie i montaż
Simone de Vries | scenariusz konsultacji
Mathijs Labadie | fotografia projektu Renoleum
Roel van Tour| dodatkowa produkcja pilotażowych materiałów wideo
Kuperus & Gardenier | producent lekkiego składanego siedziska