Po ukończeniu studiów licencjackich na Politechnice w Mediolanie, Francesca Sciarmella kontynuowała naukę w Burg Giebichenstein w Halle (Niemcy), gdzie uzyskała tytuł magistra architektury wnętrz. W 2017 roku Francesca przeprowadziła się do Berlina, aby założyć swoją działalność Visual Design.
Z biegiem lat Francesca przestawiła się z bardziej technicznej metody architektonicznej, wyuczonej w Mediolanie, na stopniowo coraz bardziej swobodne i organiczne podejście do projektowania poprzez poszukiwanie sposobów dotarcia i połączenia z ludźmi. W swojej pracy bada, jak komunikować się z przestrzenią i materiałami jako narzędziami, budować multisensoryczne opowieści i łączyć badania nad materiałami w scenografię i grafikę.
Obecnie Francesca studiuje komunikację wizualną w Weissensee Kunsthochschule, co łączy z pracą, jako niezależny scenograf i projektant wizualny.
W 2014 roku Francesca, zwróciła się do Forbo Flooring Systems z prośbą o napisanie pracy magisterskiej na temat Linoleum. Wraz z koleżanką ze studiów Martą Polenghi poszukiwałay materiału, który miałby "historię do opowiedzenia". W Marmoleum znalazły idealną kombinację. Ich zadaniem było przedstawienie świeżego spojrzenia na Marmoleum i sprawienie, by ludzie na nowo się do niego przekonali.
Francesca i Marta zdefiniowały koncepcję komunikacji, która opierała się na pięknie procesu produkcyjnego, naturalnych surowcach i różnych tożsamościach Linoleum. W pilotażowej fabryce Forbo wykonano serię eksperymentalnych próbek linoleum. Poprzez dodanie różnych składników do podstawowej receptury Linoleum, takich jak skórka pomarańczowa, rozmaryn, lawenda i nasiona lnu, stworzyły nieoczekiwane wielozmysłowe doświadczenie Linoleum i zaoferowały nową historię do opowiedzenia o naturalności produktu.
Opowiadanie historii o niedocenianych materiałach nie było dla Franceski czymś nowym. W 2013 roku wzięła udział w projekcie "Terracotta Everyday" Marty Polenghi i Jacopo Ferrari - mającym na celu pokazanie piękna i możliwości terakoty. Razem z Manufatture Sottosasso, małym producentem terakoty na wzgórzach Emilii, Francesca zaprojektowała "Line" - stolik boczny składający się z tac. "Line" został po raz pierwszy zaprezentowany w Mediolanie, Paryżu, a także wybrany w Triennale w Mediolanie jako część wystawy "Woman in Italian Design" w 2016 roku.
Więcej informacji odnośnie tego projektu tutaj
W 2017 roku Forbo Flooring Systems zaprosiło Francescę do koordynowania i trenowania warsztatów studenckich z NABA - Nuova Accademia di Belle Arti Milano. Przez 4 miesiące Francesca, wraz z 25 studentami wzornictwa, badała potencjał Furniture Linoleum, opracowując innowacyjne rozwiązania dla współczesnego środowiska biurowego.
Więcej informacji o tym projekcie
Przestrzeń jako płótno
W 2020 roku, Francesca pracowała nad projektem domu wakacyjnego dla prywatnego klienta. Eksplorując ideę "kokonu", stworzyła w pełni monochromatyczną przestrzeń łączącą naturalne materiały z Marmoleum Cocoa i Furniture Linoleum. Projekt jest w trakcie realizacji.
Zainteresowanie Franceski tworzeniem opowieści i komunikacją łączy się w jej pracy z muzeami: przekazywanie wiedzy i informacji poprzez grafikę i przestrzeń.
Jeden z jej najnowszych projektów, 2021, powstał we współpracy z Technische Sammlung Dresden i Studio Neue Museen. Francesca została poproszona o przygotowanie stałej prezentacji "Wolke 8", badającej przyczyny i konsekwencje globalnego ocieplenia, na potrzeby wystawy poświęconej zmianom klimatycznym, skupiającej się na opowiadaniu historii i grafice.
Francesca Sciarmella
Marta Polenghi | współautorka "Linoleum, uczciwy materiał"
Gal Keshet | reżyseria, filmowanie i montaż
Max Radke | portret fotograficzny Francesca Sciarmella
Gena Haensel | transkrypcja