PENTA-P to biuro architektoniczne założone w 2019 roku przez Pia Phanaphet i Philipa Rufusa Knaufa. Studio koncentruje się na rozwiązaniach mieszkaniowych o małej powierzchni, począwszy od przebudowanych kontenerów morskich, małych domów i domów kempingowych, a skończywszy na mikro-apartamentach i domach mieszkalnych.
Pia i Philip studiowali architekturę w Państwowej Akademii Sztuk Pięknych w Stuttgarcie. Pia pracowała jako architekt w EFFEKT i WERK w Kopenhadze. Philip pracował jako architekt i kierownik projektu dla BIG | BJARKE INGELS GROUP w Kopenhadze, LENDAGER i UN STUDIO w Amsterdamie.
W centrum ich pracy jako Penta-P zawsze jest kwestia skalowania i funkcjonalności. Z ich punktu widzenia dobry projekt sprawdza się, gdy ograniczona przestrzeń jest w pełni wykorzystana.
Nie tylko projektują piękne przestrzenie, ale przede wszystkim kształtują doświadczenia swoich klientów jako użytkowników tej przestrzeni. Dlatego sensownym wyzwaniem jest dla nich wdrożenie określonej koncepcji dla konkretnej osoby, dostosowanie wszystkiego do indywidualnych potrzeb.
Aby przestrzeń stała się wielofunkcyjna, odkrywają możliwości wielofunkcyjnych mebli i adaptacyjnych wnętrz, które mogą być zmieniane przez użytkownika w zależności od pory dnia lub pożądanej aktywności.
Ich środowisko akademickie charakteryzowało się kulturą warsztatową i pracownią, która obejmowała podejście do materiałów i rozważania, w jaki sposób konceptualne idee i ich materializacja mogą ostatecznie wpływać na siebie nawzajem. Fizyczny plac zabaw warsztatów to miejsce, w którym koncepcje cyfrowe stają się fizycznymi prototypami.
Ich podejście do materiałów i sposób, w jaki konstruują, jest silnie uzależniony od poszukiwania integralności w materiałach, które wybierają i próby podkreślenia każdego komponentu jako tego, czym naprawdę jest.
Na małej przestrzeni, ze względu na ciągłą bliskość projektu, decydujący jest świadomy wybór materiałów, ponieważ wszystkie receptory czuciowe są zawsze blisko. Sposób, w jaki każdy element jest kształtowany, łączony i traktowany, idzie w parze z tym, jak pachnie, czuje i brzmi.
Pia i Philip spędzili większość swojego dorosłego życia podróżując. Z biegiem lat przyzwyczaili się do ograniczania własności, aby stawać się coraz bardziej elastycznymi. Pozwoliło im to na odkrywanie życia w różnych środowiskach i kulturach – kompromis, który był bardzo opłacalny.
Kiedy po kilku latach tradycyjnej kariery w architekturze założyli własne atelier, odkryli zamiłowanie do prowadzenia studia, które nie jest związane z jednym miejscem. Żyjemy w erze cyfrowych nomadów!
Mobilne studio, które pozwala im pracować zdalnie nad swoimi projektami i podróżować w tym samym czasie, wydaje się być najlepszym rozwiązaniem.
Ich praca, szczególnie projekt Van, jest silnie napędzana chęcią poprowadzenia projektu od pierwszego szkicu do ostatniej śruby i głębokiego zrozumienia tego, nad czym pracują.
Obecnie Pia i Philip kończą kompletne wykończenie wnętrza byłego pojazdu użytkowego w mikro-apartament i mobilne powierzchnie biurowe. Van – Mercedes Vario 615D z 2005 roku. Musieli całkowicie rozebrać i odrestaurować samochód. Wielomiesięczny proces, który obejmował niezliczone dni i noce poszukiwań i uczenia się poprzez działanie.
Podobnie jak drobniejsze prace stolarskie w dekoracji wnętrz, wszystkie zardzewiałe i oleiste prace mechaniczne zostały wykonane w 100 % samodzielnie.
Ich celem było stworzenie wnętrza, które będzie wyglądało jak w dużym meblu. Funkcjonalne, ale przytulne mikro-mieszkanie, nie wpływając na udogodnienia lub cechy standardowego mieszkania. W tym projekcie dowodzą, że gęstość nie stoi w sprzeczności z komfortem.
Pierwszą rzeczą, jaką widzisz, gdy wsiadasz do vana, jest bardzo duże przejście środkowe. Obie strony korytarza są zdefiniowane przez ciągłą szafkę, która przeciwstawia przestronnemu korytarzowi szczelny schowek na wszystkie niezbędne instalacje i urządzenia.
Sklejkowe fronty wzdłuż korytarza są przerywane trzema dużymi narożnikami wpuszczonymi w ścianę, aby zapewnić intymne przestrzenie i sytuacje do różnych zastosowań – na przykład kącik jadalny, narożnik biurowy i kącik wypoczynkowy. Po opuszczeniu frontów szafek widoczny jest czwarty narożnik, który jest mostkowany i łączony z kącikiem jadalnym, tworząc pełnowymiarowe łóżko na całej szerokości pomieszczenia. W ciągu dnia jest ukryty, aby zrobić miejsce dla innych działań.
Użycie sklejki do głównych elementów budynku kampera było logiczną decyzją. W swoim projekcie Pia i Philip chcieli podkreślić prawdziwy charakter konstrukcji, utrzymując fronty obudowy w stanie surowym, odsłaniając strukturę brzozy i uszlachetniając je jedynie pigmentowym olejkiem. Narożniki zostały podkreślone Charcoal colored Furniture linoleum 4166 i tworzą ostry, ale delikatny kontrast z surową sklejką.
Koncepcja kolorystyczna wnętrza, oparta na zewnętrznej części vana, która jest ściśle srebrna z czarnymi detalami, została ustalona, zanim dowiedzieliśmy się, jaki materiał na to pozwoli. Kolorystyka wnętrza powinna być przytulna i przyjazna adaptacja na zewnątrz.
Ciepłe odcienie drewna stanowią główne powierzchnie wnętrza, podczas gdy surowe matowe czarne aplikacje i wykończenia stanowią jego odpowiednik. W tym celu Pia i Philip badali różne wykończenia, zabiegi, dodatki i kompozyty i ostatecznie odkryli linoleum meblowe jako idealny materiał.
Pia Phanaphet i Philip Rufus Knauf
Gal Keshet | reżyseria, filmowanie i montaż
Gena Haensel | transkrypcja
Simone de Vries | doradztwo
Fotografie zostały wykonane przez PENTA-P