Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Przyrodniczej KUMAK zlokalizowane jest w dziewiczym terenie nad jeziorem Łuknajno na Mazurach, w północno-wschodniej Polsce. Centrum należy do Uniwersytetu Warszawskiego i składa się z dwóch budynków, jeden z nich (Expo) służy edukacji ekologicznej, drugi (budynek Seminarium) to ośrodek badawczy.
Centrum KUMAK można uznać za doskonały przykład architektury współistniejącej w harmonii z naturą. Obydwa budynki wtapiają się w krajobraz: częściowo zasypane ziemią, z wzniesieniami porośniętymi roślinnością. Zaprojektowano go także w sposób całościowy, odpowiadający na potrzeby wielu różnych użytkowników i w harmonii z naturą. Najważniejszym celem tego rozwoju jest ochrona różnorodności biologicznej, głównie poprzez edukację.
W procesie projektowania zwrócono uwagę na wybór rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Materiały wykończeniowe wybrane do wnętrz budynków spełniają także kryteria zrównoważonego rozwoju. Drewno z odzysku pokrywa niektóre ściany budynków, nadając przestrzeniom przytulności. Zdecydowane powierzchnie podłóg wykończone są naturalnym linoleum – Marmoleum. Intensywna zieleń w budynku seminarium sprawia, że wnętrza są jasne i dosłownie zielone. Brązowawe odcienie Marmoleum w budynku Expo odpowiadają barwom i plamom w naturalnym otoczeniu.
Projekt i jego realizacja zostały wyróżnione m.in. wyróżnieniem w konkursie Green Building Awards 2018 przyznanym przez Polską Radę Budownictwa Ekologicznego (PLGBC).
Fotograf | Design studio Kwadratura; Jerz Łaźniewski; Przemysław Andruk |
Architekt | Design studio Kwadratura - Anna Klochowicz- Widota; Agnieszka Bojdecka; Barbara Śliwowska, Paweł Kubacz |
Lokalizacja | Masuria Region, north-east Poland |