Trendy w środowisku zabudowanym
W tym wydaniu biuletynu TRND nasi projektanci omawiają swój najnowszy raport na temat trendów, który ujawnia zacierające się granice między architekturą a naturą.
Nasze zeszłoroczne badania trendów ujawniły zacieranie się linii między środowiskiem zewnętrznym a wewnętrznym: architektura i natura. Rozwój, który wydaje się zyskiwać na popularności w 2021 r. Zdrowe środowisko z naturalną wentylacją i zabudowane środowisko, które oferuje bezpośredni kontakt z naturą, stały się priorytetami.
W miarę przenikania się wnętrza z zewnętrzem powstają wielofunkcyjne przestrzenie przejściowe. Klasyczny dziedziniec zostaje wymyślony na nowo i otrzymuje nowy kontekst, a dach staje się logicznym przedłużeniem budynku, oferując przestrzeń do pracy, nauki lub relaksu.
W miarę jak natura stopniowo splata się z naszym środowiskiem miejskim, miasto staje się parkiem, a park miastem. Poruszamy się, spacerujemy, biegamy i zatrzymujemy się w tych przestrzeniach, szukając nowych sposobów ochrony naszego dobrego samopoczucia w zmieniającym się świecie.
Poniżej podajemy trzy przykłady z pełnego raportu:
Dach jako naturalne przedłużenie budynku staje się scenerią dla różnorodnych działań. Ta łatwo wywalczona dodatkowa przestrzeń jest przekształcana w podwyższone ogrody, pomieszczenia biurowe i obiekty sportowe na świeżym powietrzu lub wykorzystywana jako plenerowe miejsca edukacji, ekspresji kulturalnej lub nawet jako plac zabaw dla dzieci. Rozwój, który wzmacnia budowanie dzisiejszej rosnącej tendencji do wieloaspektowego zastosowania.
Jako otwarta, ale odosobniona przestrzeń, wysoko na niebie, dach stał się idealnym miejscem do relaksu, nauki i pracy. Dzięki dużej ilości światła dziennego, naturalnej wentylacji i bezpośredniemu wpływowi zmian pór roku, dach bezproblemowo łączy się z podstawowymi zasadami projektowania biofilnego.
Hermetycznie zamknięte budynki stopniowo ustępują miejsca nowej architekturze hybrydowej - pół budynku, pół ogrodu; symbioza natury i środowiska zbudowanego.
Jako struktury przypominające siatkę otoczone zielenią, budynki zapewniają zieloną infrastrukturę dla rolnictwa miejskiego, aby wspierać nowo przywróconą filozofię samowystarczalności wśród mieszkańców miast.
Budynki stają się nie tylko bardziej przepuszczalne na poziomie fizycznym, ale także społecznym dzięki tzw. miejskim salonom: bezpiecznym przestrzeniom, w których można szukać schronienia i spotykać się. Społeczność jest sercem nowoczesnego designu.
Moc kwiatu przybiera na sile - badana jest jego wszechstronność. Może zasilać wyobraźnię, celebrować, pocieszać, upamiętniać, ujednolicać, promować, dekorować lub tworzyć wielozmysłowe przeżycie poetyckie.
Kwiat stał się obficie wykorzystywany jako źródło inspiracji do aranżacji wnętrz. Rośliny te są ponownie odkrywane, doceniane i wykorzystywane jako tło dla sklepów lub jako dekoracja plenerowa podczas pokazów mody. Widzimy nawet kwiat włączony do cyfrowych wizualizacji przyszłych środowisk opieki zdrowotnej w postaci elastycznych i samowystarczalnych budynków ze zintegrowanymi ogrodami botanicznymi do celów edukacyjnych, badawczych i rozrywkowych.