Nowe Marmoleum ze starej podłogi
z ponad 20letniej wykładziny
Obecnie w przypadku rozwiązań podłogowych nie osiągnięto jeszcze cyrkularności na dużą skalę. Rozwiązania są szczególnie ograniczone, gdy wykładzina jest przyklejona do podłoża, co ma miejsce w przypadku większości obecnie używanych wykładzin elastycznych.
W 2021 r. wraz z Uniwersytetem Technicznym w Delft zainicjowano projekt odzyskania 13,000 m2 starego Marmoleum, który od ponad 20 lat było zainstalowane na Wydziale Elektrotechniki, Matematyki i Informatyki (EEMCS). Wyzwaniem było całkowite przetworzenie tych podłóg na nową wykładzinę, co jest dość nietypowe w świecie linoleum.
Renowacja jest zazwyczaj kwestią rozbiórki i rekonstrukcji, ale projekt dla TU Delft wymagał bardziej zróżnicowanego podejścia. Zarówno podłoże, jak i wykładzina podłogowa powinny pozostać nienaruszone, unikając zanieczyszczenia materiału. Dzięki specjalnemu ściągaczowi do podłóg, Marmoleum zostało szybko i skrupulatnie usunięte.
Pojedyncze rolki linoleum o szerokości 30 cm i grubości 2,5 mm zostały zwinięte i zebrane w specjalnych pojemnikach.
Po usunięciu z budynku podłoga została oczyszczona, aby była wolna od kleju i jastrychu, a następnie zezłomowana i zeszlifowana. Czystość materiału oznaczała, że popiół można było wykorzystać w przemyśle cementowym, a około jedną trzecią można było ponownie wykorzystać w nowym linoleum, które składało się w prawie 50% z materiałów pochodzących z recyklingu ze starej podłogi.
Pozostała część starego linoleum została zmielona na proszek i użyta przez holenderską firmę CooLoo do produkcji miękkich siedzisk wypoczynkowych, wykończonych powłoką wykonaną ze starych podłóg Marmoleum.
Ponieważ obecnie coraz więcej wykładzin podłogowych jest kładzionych bez użycia kleju, w przyszłości takie rozwiązania będą łatwiejsze. Jednak, niezależnie od tego, czy są one przestrzegane, czy też nie, pełny cykl obiegu starych pokryć podłogowych nadal wymaga czystego recyklingu, dobrego łańcucha dostaw i przemyślanej, przyjaznej dla środowiska metody produkcji.
Warunki różnią się w zależności od projektu i zawsze wymagają dokładnej analizy. Fakt, że zaczęliśmy to testować oznacza, że uczymy się, jak poruszać się po gospodarce o obiegu zamkniętym.
Czy chciałbyś przeczytać więcej artykułów na temat Forbo Flooring i zrównoważonego rozwoju? Odwiedź naszą stronę Forbo Stories.
Forbo Stories